W dniach 22-23 września odbyła się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Eucharystię w intencji dzieła, członków Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” oraz ich rodzin sprawował bp Edward Janiak, ordynariusz kaliski.
Mszy św. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, będącej narodowym Sanktuarium św. Józefa z Nazaretu, przewodniczył biskup ordynariusz kaliski Edward Janiak wraz z biskupem Kopenhagi Czesławem Kozonem (synem polskiego emigranta z Kalisza, który uciekł z kraju przed prześladowaniami komunistów). Eucharystia została odprawiona w intencji dzieła i wszystkich członków Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. – Po raz 22. świętujecie w tym miejscu, gdzie szczególnie czczony jest św. Józef. W szczególnym roku – powiedział w czasie homilii ks. bp Edward Janiak. Decyzją Ojca Świętego pierwszego dnia Adwentu rozpocznie się bowiem Rok Jubileuszowy św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa Kaliszu. Biskup przypomniał historię kaliskiego sanktuarium. Polscy kapłani, którzy stanowili najliczniejszą grupę 1800 więźniów Konzentrationslager Dachau złożyli ślubowanie św. Józefowi Kaliskiemu. Ślubowali, że jeżeli przeżyją, będą do niego pielgrzymować. I stał się cud, Amerykanie przyspieszyli wyzwolenie obozu. Niemcy nie zdążyli wymordować kapłanów. Gdy wyszli na wolność, na kolanach szli z dworca do Sanktuarium św. Józefa dziękując za wyrwanie z piekła.
– Kochani! Dzisiaj przybywacie jako wspólnota dziękować i prosić św. Józefa. Każdy ze swoimi sprawami osobistymi, rodzinnymi ale i tymi, które dotyczą naszej Ojczyzny. Chcemy czerpać siłę i wzór z tego miejsca. Starajcie się zwłaszcza w rodzinach przekazywać zasady wiary. Niedoścignionym wzorem jest Święta Rodzina – mówił bp Edward Janiak. Było to małżeństwo szczególne. Maryja w trakcie zwiastowania została wybrana na matkę Syna Bożego. Św. Józef był świadkiem Jego narodzenia, opiekunem wybranym przez Boga. Biskup wskazał, że na świecie toczy się walka między dobrem a złem. Niewiastą a ciągle aktywnym smokiem. Zło przejawia się w formie ateizmu, migracji, które nas chcą odciąć od korzeni chrześcijańskich. – Brońmy się przed tym. Najlepszą bronią jest modlitwa i wychowanie. Ksiądz Biskup zwrócił tu uwagę na ogromną role dziadków w rodzinach, którzy przekazują wnukom tradycję i wiarę.. Kochani pielgrzymi! W tym miejscu zostawmy nasze troski. Trzeba zawierzyć. Wiara jest łaską, którą trzeba pielęgnować.
Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenie “Civitas Christiana” podkreślił, że rok 2017 jest dla nas rokiem szczególnym. Rokiem dwudziestolecia Stowarzyszenia. Wyraził intencję, abyśmy z Józefową wiarą i konsekwencją służyli Panu Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. – Jest jeszcze jeden wymiar naszego pielgrzymowania – ludzki i braterski. Przyjeżdżamy tutaj, by się spotkać z bp. Edwardem, zaznać jego ciepła i życzliwości. Ksiądz Biskup zaraża pogodą ducha. Czekam cały rok, aby się spotkać z Księdzem Biskupem – powiedział T. Nakielski.
Po Mszy św. księża biskupi wraz z władzami Stowarzyszenia odmówili Litanię do św. Józefa w kaplicy Cudownego Obrazu.
Marian Rybicki, przewodniczący zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Kaliszu przypomina, że to oddział kaliski był pomysłodawcą ogólnopolskiej pielgrzymki rodzin. Jednym z najważniejszych zaangażowań Stowarzyszenia jest bowiem rodzina. – Od początku wiele osób z okolicznych oddziałów odpowiadało pozytywnie na nasze zaproszenia. Tej inicjatywie patronował pierwszy biskup diecezji kaliskiej Stanisław Napierała. Św. Józef jest idealnym patronem pielgrzymki rodzin, przy tym patronem na trudne czasy – mówi Marian Rybicki.
W Kaliszu co roku odbywają się sympozja i Kongres Józefologiczny. Tutaj działa Polskie Studium Józefologiczne. O św. Józefie my wierni, wiemy jednak niewiele. To milczący święty. Dopiero ci, którzy pielgrzymują do Kalisza doświadczają jego obecności i doznają wielu łask. Dowodem na to są księgi pamiątkowe, które są w sanktuarium. Warto przypomnieć, że to w Kaliszu w 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wzywał do ochrony życia nienarodzonych. Zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny. W każdy pierwszy czwartek miesiąca gromadzą się w tej intencji w Sanktuarium św. Józefa pielgrzymi.
W przeddzień głównych uroczystości odbyło się w Kaliszu poszerzone posiedzenie Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, które wyznaczyło kierunki działalności na rok 2018. Zgodnie z uchwałą programową, organizacja będzie podejmowała zadania w oparciu o program roku duszpasterskiego Kościoła 2017/18 pod hasłem: “Otrzymaliście Ducha Świętego”, a więc poświęconego m.in. odkrywaniu darów i owoców Ducha Świętego w życiu osobistym i społecznym. Podjęta przez Radę Główną uchwała uwzględnia stałą formację w wymiarach: duchowym, intelektualnym, społecznym, wspólnotowym oraz patriotycznym. Podejmowane inicjatywy o charakterze formacyjno-edukacyjnym winny wynikać z inspiracji katolicką nauką społeczną, która stanowi trzon misji Stowarzyszenia. W dokumencie zwraca się uwagę na aktualność nauczania patrona Stowarzyszenia Stefana kard. Wyszyńskiego oraz akcentuje 100-ą rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 50-ą rocznicę śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej. Założenia programowe na szczeblu ogólnopolskim, poza cyklicznymi inicjatywami, będą realizowane m.in. poprzez: Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej i Centralny Ośrodek Kształcenia Liderów.
Członkowie Rady Głównej i zaproszone delegacje oddziałów Stowarzyszenia mieli okazję wysłuchać prelekcji dr. Pawła Skibińskiego (UW), historyka, politologa, wykładowcy i publicysty, którego praca naukowa w ostatnich latach jest poświęcona postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. Mając dostęp do archiwów i prywatnych zapisków Sługi Bożego, dr Skibiński określa Prymasa Tysiąclecia jako człowieka integralnego. – Modlitwa nie przeszkadzała mu w działaniu, dostrzegał też zależności różnych zjawisk, jak np. że przemiana moralna człowieka zmienia rzeczywistość społeczną – zauważył dr Skibiński. W ocenie badacza, punktem spójności osoby kard. Wyszyńskiego jest jego życie wewnętrzne i silne zawierzenie Bogu. Wśród cnót Sługi Bożego prelegent wyróżnił w pierwszym rzędzie: pracowitość i samozaparcie. Z osobistych zapisków Prymasa wynika, że był w stanie zaplanować dzień z dokładnością co kwadrans. Kolejną z jego zalet była odwaga mówienia prawdy, choćby była niepopularna, jak np. niezrozumiany wówczas przez wiele środowisk problem aborcji czy wady Polaków wskazane w Wielkiej Nowennie przed Millenium Chrztu Polski. Był też człowiekiem wielkiej nadziei. Wbrew ówczesnej rzeczywistości i głosom wielu (także intelektualistów i duchownych katolickich) wierzył, że komunizm będzie miał swój koniec. Prymasa Wyszyńskiego cechowała też ewidentna bezinteresowność – zauważa dr Skibiński – Niewiele potrzebował, by zdziałać wiele. Nie absolutyzował kwestii finansowych, nie potrzebował blichtru. Nawet gdy odebrano mu wolność, był w stanie opracować program odnowy Narodu, wyrażony w Jasnogórskich Ślubach Narodu, który pozostaje aktualny do dziś. W sobotni wieczór członkowie “Civitas Christiana” uczestniczyli w „Akatyście ku czci Św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy”, który w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja Biskupa wykonał Chór Męski pod dyrekcją Jakuba Tomalaka.
Anna Staniaszek / Marcin Kluczyński
fot. Marcin Kluczyński
mk